Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/7/0/70a8f9d7-fe2a-4482-8b02-537a272aa267/novaenergia.sk/web/wp-includes/post-template.php on line 284

Ako ďalej na Oravskej priehrade s primátorom Námestova p. Milanom Hubíkom

Ako ďalej na Oravskej priehrade s primátorom Námestova p. Milanom Hubíkom.
Bude sa Oravská priehrada meniť k lepšiemu? P. Milan Hubik odpovedal na otázky v našom seriáli rozhovorov. Primátorom sa stal v posledných voľbách a jeho kampaň „Naštartujme Námestovo“ presvedčila väčšinu obyvateľov Námestova. Pomôže naštartovať Oravskú Priehradu? Nech sa páči, tu je pohľad primátora Námestova na Oravskú Priehradu

1. Pán primátor aký máte vzťah k Oravskej priehrade?
– Narodil som sa v Námestove a pri Oravskej priehrade som vyrastal, formoval som sa a dodnes tu žijem. Vzťah k nej môžem vyjadriť vetou – „Oravská priehrada je naša“. Neviem si predstaviť Námestovo bez tohto diela.
Nechápem však a vnútorne sa nikdy nestotožním so skutočnosťou, že priehrada v časti Zubrohlava a Bobrov je CHKO – Chránená krajinná oblasť a pre verejnosť je oficiálne nedostupná.

2. Ako vidíte Oravskú priehradu a jej víziu?
– Síce sa vybudovala pre zabránenie vzniku povodní, no ja v priehrade vidím možnosť využitia pre turizmus a voľnočasové aktivity. Avšak, je potrebné vytvoriť pravidlá využívania priehrady pre všetkých ľudí.

3. Aký druh turizmu by mal byť na Or. Priehrade podľa vás? 
– Podľa mňa oddychový a relaxačný. Život ku priehrade v súčasnosti prinášajú predovšetkým festivaly, čo je fajn, no nestačí to a nie vždy to je k spokojnosti občanov. Je treba nájsť vhodný kompromis a vyladiť to prostredníctvom nejakého oddychového, prípadne turistického prvku, ktorý by tu vznikol a bol by vhodný pre všetky vekové kategórie.

4. Čo hodnotíte ako dobré pre Or. Priehradu?
– Ako som už uviedol, je jedinečné, že Námestovo leží v podstate priamo na vode. Dobrý je účel vybudovania, no pridaná hodnota, čiže turizmus a voľnočasové aktivity sú pre nás veľkým darom. Vybudovali sa penzióny, reštaurácie a ukázalo sa, že podnikatelia chcú investovať a zlepšovať svoje služby. Momentálne pracujeme na spojení všetkých združení, ktoré podnikajú pri brehoch Or. Priehrady. Pôjde o vypočutie si názorov, nápadov, potrieb, všetkých oslovených podnikateľov, ktoré nám snáď pomôžu spoločne dosiahnuť rozvoj turizmu.

5. Čo hodnotíte ako zlé a čo tu chýba?
– Chýbajú pravidlá, resp. niečo, čím sa budú všetci riadiť. Vývoz smetí a čistota nábrežia je ešte nedostatočná. Zlé je, že si niekedy prizeráme iba svoju „bublinku“. Podnikateľ si nárokuje, aj keď nemá nárok. Návštevník vedome porušuje, veď a čo? Zlé je, že sú prevádzky, objekty, o ktoré sa vlastník nestará a robí to zlé meno celej priehrade.
Chýba pláž na nábreží, prezliekarne, sprchy, verejný gril, pravidelne fungujúce verejné záchody, atď. Verím, že keď prebehne súťaž využitia pozemku na nábreží, bude pohľad na vyššie spomenuté nedostatky oveľa pozitívnejší.

6. Ako hodnotíte spoluprácu inštitúcií, podnikateľov, občanov?
Spolupráca je nevyhnutná, možno teraz všetky inštitúcie, organizácie a podnikatelia nespolupracujú efektívne ale Námestovo v budúcnosti bude iniciátor tejto spolupráce.
Spojiť tých, čo chcú spolupracovať považujem za veľmi dobré pre Oravskú priehradu.

7. Čo zo svojej pozície robíte pre Oravskú priehradu? 
Námestovo je predurčené aby bolo centrom Oravskej priehrady. Máme komisiu pre rozvoj turizmu a ja s touto komisiou aktívne komunikujem. Teraz som zorganizoval stretnutie podnikateľov 17.07.2019 o 15 00 na MsÚ v Námestove. Toto je jeden z krokov, ktorý nášmu mestu a hlavne Or. Priehrade určite pomôže. Ja tam budem a som pripravený diskutovať.

8. Jedna otázka na telo. Hovoria o vás, že ste veľmi slušný a mierny človek. Nie všetci ľudia budú nadšení, že sa na priehrade budú musieť dodržiavať pravidlá. Ste pripravený čeliť záujmom niektorých jednotlivcov?
– Som pripravený. Mnoho ľudí chce demokraciu a tá je o dodržiavaní pravidiel a vzájomnom rešpektovaní jeden druhého. Teší ma, že ľudia o mne tak hovoria. No tí, čo ma poznajú bližšie, vedia, že keď si to situácia vyžaduje, tak moja miernosť sa preklopí do prísnosti. Dodržiavanie pravidiel a čeliť záujmom jednotlivcov je o hodnotách, ktoré máme vo svojom vnútri nastavené. Tie nám ukazujú smer a cestu ku cieľu, ktorý chceme dosiahnuť. U mňa konkrétne – neútočiť, nevyčítať, ponúknuť riešenie. Nie je to ľahké, ale dá sa to

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *